Przedstawiamy Ghetto Tarot, projekt stworzony przez nagrodzoną fotograf dokumentalną Alice Smeets oraz grupę artystów z Haiti znanych jako Atis Rezistans. Pomysł zakładał stworzenie fotograficznych wersji 78 kart tarota z klasycznej talii Raider Waite używając scen i przedmiotów z dynamicznego getta Haiti.

Jak mówi sama Smeets: „Duchem projektu Ghetto Tarot jest inspiracja, aby przekształcić negatywy w pozytywy. Grupa artystów „Atiz Rezistans” używa śmieci, aby tworzyć sztukę w ramach swoich wizji, które odzwierciedlają piękno ukryte w odpadach. Przywłaszczają sobie „Ghetto” i tym samym uwalniają się od jego umniejszającego podtekstu i przekształcają je w coś pięknego.”

Smeets zrelacjonowała także kilka pamiętnych wydarzeń, które miały miejsce podczas sesji zdjęciowych:

Było wiele śmiesznych momentów. Na przykład, kiedy kręciliśmy scenę karty Śmierci zapytałam artystów, czy mają prawdziwe czaszki, których moglibyśmy użyć do zdjęcia. Pięć minut później Claudel, jeden z artystów i mój najukochańszy pomocnik, przyniósł plastikową torbę wypełnioną czaszkami i zachowywał się, jakby noszenie głów zmarłych w siatce było najnormalniejszą rzeczą na świecie.

Na każdym kroku zaskakiwało mnie, jak artyści prawie zawsze, w mgnieniu oka wynajdywali rzeczy, o które ich prosiłam. Do zdjęcia Papieżycy potrzebowaliśmy rogów, które chcieliśmy umieścić u jej stóp. Nie uprzedziłam artystów wcześniej, że będziemy ich potrzebować. Jak tylko Claudel się o tym dowiedział, pobiegł gdzieś i za moment wrócił z dwoma rogami w rękach. Nigdy nie powiedzieli mi skąd brali te wszystkie rekwizyty, one zdaje się po prostu leżały porozrzucane po getcie.

Projekt „Ghetto Tarot” został w całości sfinansowany dzięki portalowi indiegogo. Można złożyć zamówienie na całą talię w cenie 32 euro (około 36 dolarów). Proponujemy także wejść na stronę instarot.com i w minutę stworzyć swoją własną kartę tarota za darmo.

Poniżej znajduje się link do filmiku z wywiadami z niektórymi z postaci ze zdjęć (bardzo ciekawe):